Eaton EHB0542A1KU0G20000
SKU: CS5474233MPN: EHB0542A1KU0G20000Alternate Part #: 3-4770-20096AUPC/EAN: 786689148089
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 54A, 20 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 54A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | VFD run Auxiliary contacts bypass run) Bypass light kit (on Manual bypass switch fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474233 |
|---|---|
| MPN | EHB0542A1KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4770-20096A |
| UPC/EAN | 786689148089 |
