Eaton EHB0542A1KS0020000
SKU: CS5474223MPN: EHB0542A1KS0020000Alternate Part #: 3-4770-20078AUPC/EAN: 786689147327
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 54A, 20 hp 230V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 54A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 20 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474223 |
|---|---|
| MPN | EHB0542A1KS0020000 |
| Alternate Part # | 3-4770-20078A |
| UPC/EAN | 786689147327 |
