Eaton EHB0525A3KU0E2A000
SKU: CS5474165MPN: EHB0525A3KU0E2A000Alternate Part #: 3-4777-50052AUPC/EAN: 786689132651
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 50 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD Run Space heater Fault Bypass light kit (On Manual bypass switch Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474165 |
|---|---|
| MPN | EHB0525A3KU0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50052A |
| UPC/EAN | 786689132651 |