Eaton EHB0525A3KS0E2A000
SKU: CS5474141MPN: EHB0525A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4777-50028AUPC/EAN: 786689131692
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 50 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD Run Space heater Fault Bypass light kit (On Bypass Run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474141 |
|---|---|
| MPN | EHB0525A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50028A |
| UPC/EAN | 786689131692 |