Eaton EHB0525A3KT0E2A000
SKU: CS5474157MPN: EHB0525A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4777-50040AUPC/EAN: 786689132101
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 50 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Space heater Manual bypass switch VFD Run Bypass Run) Bypass light kit (On Fault |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474157 |
|---|---|
| MPN | EHB0525A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50040A |
| UPC/EAN | 786689132101 |