Eaton EHB0525A3KT0E0A000
SKU: CS5474155MPN: EHB0525A3KT0E0A000Alternate Part #: 3-4777-50038AUPC/EAN: 786689132088
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 50 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Manual bypass switch Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474155 |
|---|---|
| MPN | EHB0525A3KT0E0A000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50038A |
| UPC/EAN | 786689132088 |