Eaton EHB0525A3KS0G20000
SKU: CS5474150MPN: EHB0525A3KS0G20000Alternate Part #: 3-4777-50035AUPC/EAN: 786689131906
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 50 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | fault bypass run) Bypass light kit (on VFD run Auxiliary contacts Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474150 |
|---|---|
| MPN | EHB0525A3KS0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4777-50035A |
| UPC/EAN | 786689131906 |