Eaton EHB0524A3KS0E2A000
SKU: CS5474051MPN: EHB0524A3KS0E2A000Alternate Part #: 3-4774-41552AUPC/EAN: 786689134099
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | VFD Run Bypass Run) Fault Bypass light kit (On Manual bypass switch Space heater |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474051 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3KS0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41552A |
| UPC/EAN | 786689134099 |
