Eaton EHB0524A3JT0G2A000
SKU: CS5474015MPN: EHB0524A3JT0G2A000Alternate Part #: 3-4774-41512AUPC/EAN: 786689134327
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 52A, 40 hp 480V NEMA 3R std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 52A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 40 hp |
| Options | Bypass light kit (on bypass run) Space heater fault Auxiliary contacts VFD run Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5474015 |
|---|---|
| MPN | EHB0524A3JT0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41512A |
| UPC/EAN | 786689134327 |
