Eaton EHB0404A2JV0E20000
SKU: CS5473151MPN: EHB0404A2JV0E20000Alternate Part #: 3-4774-41320AUPC/EAN: 786689124762
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | fault Manual bypass switch bypass run) Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473151 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A2JV0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41320A |
| UPC/EAN | 786689124762 |

