Eaton EHB0404A2JU0G20000
SKU: CS5473147MPN: EHB0404A2JU0G20000Alternate Part #: 3-4774-41316AUPC/EAN: 786689124588
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | bypass run) fault Manual bypass switch Auxiliary contacts Bypass light kit (on VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473147 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A2JU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41316A |
| UPC/EAN | 786689124588 |
