Eaton EHB0404A2JV0G20000
SKU: CS5473155MPN: EHB0404A2JV0G20000Alternate Part #: 3-4774-41324AUPC/EAN: 786689124946
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 12 std HVAC base SCCR 2 contactor byp w/ iso fusing man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation fusing |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | fault VFD run bypass run) Manual bypass switch Bypass light kit (on Auxiliary contacts |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473155 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A2JV0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41324A |
| UPC/EAN | 786689124946 |
