Eaton EHB0404A2KU0E20000
SKU: CS5473171MPN: EHB0404A2KU0E20000Alternate Part #: 3-4774-41340AUPC/EAN: 786689122492
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 40A, 30 hp 480V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 30 hp |
| Options | VFD run Manual bypass switch bypass run) fault Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5473171 |
|---|---|
| MPN | EHB0404A2KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-41340A |
| UPC/EAN | 786689122492 |
