Eaton EHB0175A3KU0G2A000
SKU: CS5471393MPN: EHB0175A3KU0G2A000Alternate Part #: 3-4774-50300AUPC/EAN: 786689088095
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | fault Auxiliary contacts Bypass light kit (on Space heater VFD run bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471393 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A3KU0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50300A |
| UPC/EAN | 786689088095 |

