Eaton EHB0175A3KT0E2A000
SKU: CS5471377MPN: EHB0175A3KT0E2A000Alternate Part #: 3-4774-50280AUPC/EAN: 786689087319
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp switch byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | VFD Run Manual bypass switch Fault Bypass light kit (On Space heater Bypass Run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471377 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A3KT0E2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50280A |
| UPC/EAN | 786689087319 |

