Eaton EHB0175A3KS0G2A000
SKU: CS5471369MPN: EHB0175A3KS0G2A000Alternate Part #: 3-4774-50276AUPC/EAN: 786689087135
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp man byp w/ aux cont byp light kit space heater
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Space heater Bypass light kit (on Manual bypass switch Auxiliary contacts fault VFD run bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471369 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A3KS0G2A000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50276A |
| UPC/EAN | 786689087135 |
