Eaton EHB0175A3KU0G20000
SKU: CS5471394MPN: EHB0175A3KU0G20000Alternate Part #: 3-4774-50299AUPC/EAN: 786689088088
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 3R std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | fault VFD run bypass run) Auxiliary contacts Manual bypass switch Bypass light kit (on |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471394 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A3KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50299A |
| UPC/EAN | 786689088088 |

