Eaton EHB0175A2KU0E20000
SKU: CS5471352MPN: EHB0175A2KU0E20000Alternate Part #: 3-4774-50256AUPC/EAN: 786689086367
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp switch byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run fault Manual bypass switch bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471352 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A2KU0E20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50256A |
| UPC/EAN | 786689086367 |
