Eaton EHB0175A2KT0G20000
SKU: CS5471350MPN: EHB0175A2KT0G20000Alternate Part #: 3-4774-50252AUPC/EAN: 786689086176
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso contactor man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation contactor |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | bypass run) fault Bypass light kit (on Manual bypass switch Auxiliary contacts VFD run |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471350 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A2KT0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50252A |
| UPC/EAN | 786689086176 |
