Eaton EHB0175A2KS0020000
SKU: CS5471346MPN: EHB0175A2KS0020000Alternate Part #: 3-4774-50242AUPC/EAN: 786689085797
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 12 std HVAC high SCCR 2 contactor byp byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass light kit (on, VFD run, fault, bypass run) |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471346 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A2KS0020000 |
| Alternate Part # | 3-4774-50242A |
| UPC/EAN | 786689085797 |

