Eaton EHB0175ABKS0000000
SKU: CS5471313MPN: EHB0175ABKS0000000Alternate Part #: 3-4778-50040AUPC/EAN: 786689088286
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 12 xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 12 oversized |
| Horsepower | 15 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471313 |
|---|---|
| MPN | EHB0175ABKS0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-50040A |
| UPC/EAN | 786689088286 |

