Eaton EHB0175A1KU0G20000
SKU: CS5471336MPN: EHB0175A1KU0G20000Alternate Part #: 3-4769-50040AUPC/EAN: 786689085773
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 1 std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch man byp w/ aux cont byp light kit
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Horsepower | 15 hp |
| Options | Bypass light kit (on VFD run fault Auxiliary contacts bypass run) Manual bypass switch |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471336 |
|---|---|
| MPN | EHB0175A1KU0G20000 |
| Alternate Part # | 3-4769-50040A |
| UPC/EAN | 786689085773 |

