Eaton EHD0175AAK00000000
SKU: CS5480339MPN: EHD0175AAK00000000Alternate Part #: 3-4778-50067AUPC/EAN: 786689150273
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC disconnect 17A, 15 hp 575V NEMA 1 xl std HVAC high SCCR
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 1 oversized |
| Horsepower | 15 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5480339 |
|---|---|
| MPN | EHD0175AAK00000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-50067A |
| UPC/EAN | 786689150273 |
