Eaton EHB0175ACKU0000000
SKU: CS5471318MPN: EHB0175ACKU0000000Alternate Part #: 3-4778-50045AUPC/EAN: 786689088477
Eaton PowerXL DH1 enclosed variable frequency drive

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton PowerXL DH1 variable frequency drive, HVAC bypass 17A, 15 hp 575V NEMA 3R xl std HVAC high SCCR 2 contactor byp w/ iso switch
Attributes
| Amperage Rating | 17A |
| Brake Chopper | No brake chopper, low overload |
| Bypass | 2 contactor bypass with isolation switch |
| Communication | No option (list standard) |
| Enclosure | NEMA 3R oversized |
| Horsepower | 15 hp |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 575 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5471318 |
|---|---|
| MPN | EHB0175ACKU0000000 |
| Alternate Part # | 3-4778-50045A |
| UPC/EAN | 786689088477 |

