Turck BI2U-EH6.5-AP6X-0.2-PSG3M
SKU: CS5389876MPN: BI2U-EH6.5-AP6X-0.2-PSG3MAlternate Part #: 4281190
FERRITE, BARREL, DC, PIGTAIL M

$149.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
- Smooth barrel, Ø 6.5 mm
- Stainless steel, 1.4427 SO
- Factor 1 for all metals
- Protection class IP68
- Resistant to magnetic fields
- Large switching distance
- High switching frequency
- Recessed mountable
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M8 x 1
Attributes
| Ambient Temperature | -30…+85 °C |
| Construction Size | Ø 6.5 mm |
| Design | Smooth barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable with connector, M8 × 1 |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4427 SO |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP68 |
| Rated Switching Distance | 2 mm |
| Special Feature | uprox+, Factor 1, Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 2.0 kHz |
Specifications
| SKU | CS5389876 |
|---|---|
| MPN | BI2U-EH6.5-AP6X-0.2-PSG3M |
| Alternate Part # | 4281190 |








