Eaton C25FNF350T
SKU: CS511765MPN: C25FNF350TAlternate Part #s: C25FNF350TEAT-C25FNF350TUPC/EAN: 782113476094
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 24 Vac, 50/60 Hz,Open with metal mounting plate,15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor,Three-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) andquick connect terminals (side-by-side),Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS511765 |
|---|---|
| MPN | C25FNF350T |
| Alternate Part #s | C25FNF350T, EAT-C25FNF350T |
| UPC/EAN | 782113476094 |

