Eaton C25DNF3502B
SKU: CS4844932MPN: C25DNF3502BUPC/EAN: 786685107356
Eaton definite purpose contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Three-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844932 |
|---|---|
| MPN | C25DNF3502B |
| UPC/EAN | 786685107356 |

