Eaton C25DNF350H
SKU: CS4844917MPN: C25DNF350HAlternate Part #: E1C25DNF350HUPC/EAN: 782116311965
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 277 Vac, 60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Three-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 277 Vac, 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844917 |
|---|---|
| MPN | C25DNF350H |
| Alternate Part # | E1C25DNF350H |
| UPC/EAN | 782116311965 |



