Eaton C25FNF3501T
SKU: CS4845748MPN: C25FNF3501TUPC/EAN: 782114623541
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 50A, 24 Vdc, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 50A, Contactor, Three-pole, 65A, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side), Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 24 Vdc |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 50 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 65 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4845748 |
|---|---|
| MPN | C25FNF3501T |
| UPC/EAN | 782114623541 |

