Eaton 84-29285-31
SKU: CS5027186MPN: 84-29285-31UPC/EAN: 786685017679
Eaton Industrial pump panel






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom Industrial Pump Panel, Fusible disconnect, Pushbutton omitted, NEMA 3R painted steel enclosure, 110V/50 Hz-120V/60 Hz coil, NEMA size 4, 57-180A solid-state relay with auto reset, 200A/600V type R fuse clip
Attributes
| Coil Voltage | 110V/50 Hz-120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Fuse Clip Rating | 200A/600V |
| Fuse Clip Type | Type R |
| Overload Relay | 57-180A solid-state relay with auto reset |
| Size | NEMA size 4 |
| Special Features | Pushbutton omitted |
| Type | Fusible disconnect |
Specifications
| SKU | CS5027186 |
|---|---|
| MPN | 84-29285-31 |
| UPC/EAN | 786685017679 |
