Eaton 84-29285-37
SKU: CS5027189MPN: 84-29285-37UPC/EAN: 786685017747
Eaton Industrial pump panel






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Freedom Industrial Pump Panel, Circuit breaker disconnect, Pushbutton omitted, NEMA 3R painted steel enclosure, 110V/50 Hz-120V/60 Hz coil, NEMA size 4, 57-180A solid-state relay with auto reset, 150A breaker
Attributes
| Circuit Breaker Rating | 150A |
| Coil Voltage | 110V/50 Hz-120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Overload Relay | 57-180A solid-state relay with auto reset |
| Size | NEMA size 4 |
| Special Features | Pushbutton omitted |
| Type | Circuit breaker disconnect |
Specifications
| SKU | CS5027189 |
|---|---|
| MPN | 84-29285-37 |
| UPC/EAN | 786685017747 |
