Eaton 84-29285-55
SKU: CS5027193MPN: 84-29285-55UPC/EAN: 786685017709
Eaton Industrial pump panel






Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Freedom Industrial Pump Panel, Circuit breaker disconnect, Pushbutton omitted, NEMA 3R painted steel enclosure, 110V/50 Hz-120V/60 Hz coil, NEMA size 1, 12-32A solid-state relay with auto reset, 3A breaker
Attributes
| Circuit Breaker Rating | 3A |
| Coil Voltage | 110V/50 Hz-120V/60 Hz |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Overload Relay | 12-32A solid-state relay with auto reset |
| Size | NEMA size 1 |
| Special Features | Pushbutton omitted |
| Type | Circuit breaker disconnect |
Specifications
| SKU | CS5027193 |
|---|---|
| MPN | 84-29285-55 |
| UPC/EAN | 786685017709 |
