Eaton 70-7758-39
SKU: CS5025957MPN: 70-7758-39UPC/EAN: 782113407531
Eaton safety switch fuse base

$106.14
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton safety switch fuse base,60A,NEMA ⅓R/4/12,Four-pole,600V,Fuse base,Heavy-duty,60A, Four-pole, 600V fusible safety switches,600V,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Product Category | Fuse base |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Heavy duty |
| Type | Fuse base |
| Used With | 60A, Four-pole, 600V fusible safety switches |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025957 |
|---|---|
| MPN | 70-7758-39 |
| UPC/EAN | 782113407531 |




