Eaton 70-7758-23
SKU: CS5025946MPN: 70-7758-23UPC/EAN: 782113407395
Eaton safety switch fuse base

$85.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton safety switch fuse base,Fuse base,100A,NEMA ⅓R/4/12,Two and four-pole,240-600V,Fuse base,Heavy-duty,100A, Two and four-pole, 250V fusible safety switches,240-600V,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 100A |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Product Category | Fuse base |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Heavy duty |
| Type | Fuse base |
| Used With | 100A, Two and four-pole, 250V fusible safety switches |
| Voltage Rating | 240-600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025946 |
|---|---|
| MPN | 70-7758-23 |
| UPC/EAN | 782113407395 |




