Eaton 70-7758-38
SKU: CS5025956MPN: 70-7758-38UPC/EAN: 782113407524
Eaton safety switch fuse base

$95.15
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton safety switch fuse base, 30A,NEMA ⅓R/4/12,Four-pole,600V,Fuse base,Heavy-duty,30A, Four-pole, 600V fusible safety switches,600V,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Product Category | Fuse base |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Heavy duty |
| Type | Fuse base |
| Used With | 30A, Four-pole, 600V fusible safety switches |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS5025956 |
|---|---|
| MPN | 70-7758-38 |
| UPC/EAN | 782113407524 |





