Eaton 250TPHSR431MW
SKU: CS5020991MPN: 250TPHSR431MWAlternate Part #: A6-2002XMWUPC/EAN: 786685992914
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$28,039.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 300A, 250 kVAR, 5 x 50 step, 480V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 3R enclosure, Fused, Low voltage applications, with Integrated main breaker
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 250 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Integrated main breaker |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 5 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5020991 |
|---|---|
| MPN | 250TPHSR431MW |
| Alternate Part # | A6-2002XMW |
| UPC/EAN | 786685992914 |
