Eaton 600TPHSR631M
SKU: CS5025104MPN: 600TPHSR631MUPC/EAN: 786685992402
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 576A, 600 kVAR, 12 x 50 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, with Integrated main breaker
Attributes
| Amperage Rating | 576A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 600 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Integrated main breaker |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 12 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5025104 |
|---|---|
| MPN | 600TPHSR631M |
| UPC/EAN | 786685992402 |
