Eaton 200TPHSR431M
SKU: CS5020374MPN: 200TPHSR431MAlternate Part #: A6-2001XMUPC/EAN: 786685992280
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank

$23,080.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 240A, 200 kVAR, 4 x 50 step, 480V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, L sized NEMA 1 enclosure, Fused, Low voltage applications, with Integrated main breaker
Attributes
| Amperage Rating | 240A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Size | L |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 200 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Integrated main breaker |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 4 x 50 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5020374 |
|---|---|
| MPN | 200TPHSR431M |
| Alternate Part # | A6-2001XM |
| UPC/EAN | 786685992280 |
