Eaton 38RDB4-HVM
SKU: CS5022956MPN: 38RDB4-HVMAlternate Part #: 140D341G19UPC/EAN: 786670000235
Eaton Bussmann series medium voltage expulsion fuse

Contact us for pricing and availability
Product Details
RDB expulsion fuse mounting parts, used with Type RDB expulsion fuses, 300A, 38 kV max., 250A BIL, Vertical mounting
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Impulse Withstand Voltage | 250 A |
| Mounting Method | Vertical |
| Type | RDB |
| Used With | Type RDB expulsion fuses |
| Voltage Rating | 38 kV |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS5022956 |
|---|---|
| MPN | 38RDB4-HVM |
| Alternate Part # | 140D341G19 |
| UPC/EAN | 786670000235 |

