Eaton 38RDB8-VM
SKU: CS5022959MPN: 38RDB8-VMAlternate Part #: 140D342G14UPC/EAN: 786670000266
Product Details
Eaton Bussmann series medium voltage expulsion fuse, RDB expulsion fuse mounting parts, used with Type RDB expulsion fuses, 540A, 38 kV max., 200A BIL, Vertical mounting
Attributes
| Amperage Rating | 540A |
| Impulse Withstand Voltage | 200 A |
| Used With | Type RDB expulsion fuses |
| Voltage Rating | 38 kV |