Eaton 8RDB8-HVM
SKU: CS5026846MPN: 8RDB8-HVMAlternate Part #: 140D342G16UPC/EAN: 786670000273
Eaton Bussmann series medium voltage expulsion fuse

Contact us for pricing and availability
Product Details
RDB expulsion fuse mounting parts, used with Type RDB expulsion fuses, 720A, 8.3 kV max., 110A BIL, Vertical mounting
Attributes
| Amperage Rating | 720A |
| Impulse Withstand Voltage | 110 A |
| Mounting Method | Vertical |
| Type | RDB |
| Used With | Type RDB expulsion fuses |
| Voltage Rating | 8.3 kV |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS5026846 |
|---|---|
| MPN | 8RDB8-HVM |
| Alternate Part # | 140D342G16 |
| UPC/EAN | 786670000273 |

