Eaton 38RDB2-HVM
SKU: CS5022952MPN: 38RDB2-HVMAlternate Part #: 140D340G19UPC/EAN: 786670000204
Eaton Bussmann series medium voltage expulsion fuse
Contact us for pricing and availability
Product Details
RDB expulsion fuse mounting parts, used with Type RDB expulsion fuses, 200A, 38 kV max., 250A BIL, Vertical mounting
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Impulse Withstand Voltage | 250 A |
| Mounting Method | Vertical |
| Type | RDB |
| Used With | Type RDB expulsion fuses |
| Voltage Rating | 38 kV |