Eaton 259763
SKU: CS5021055MPN: 259763UPC/EAN: 04015082597634
Eaton Moeller series NZM release






$349.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Moeller series NZM - Molded Case Circuit Breaker. Shunt release, 208-240VAC/DC, ⅔
Attributes
| 10 10 Temperature Rise | The panel builder is responsible for the temperature rise calculation. Eaton will provide heat dissipation data for the devices. |
| 10 11 Short Circuit Rating | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 12 Electromagnetic Compatibility | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 13 Mechanical Function | The device meets the requirements, provided the information in the instruction leaflet (IL) is observed. |
| 10 2 2 Corrosion Resistance | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 1 Verification Of Thermal Stability Of Enclosures | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 2 Verification Of Resistance Of Insulating Materials To Normal Heat | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 3 Resist Of Insul Mat To Abnormal Heat Fire By Internal Elect Effects | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 4 Resistance To Ultra Violet Uv Radiation | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 5 Lifting | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 6 Mechanical Impact | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 7 Inscriptions | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 3 Degree Of Protection Of Assemblies | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 4 Clearances And Creepage Distances | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 5 Protection Against Electric Shock | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 6 Incorporation Of Switching Devices And Components | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 7 Internal Electrical Circuits And Connections | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 8 Connections For External Conductors | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 2 Power Frequency Electric Strength | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 3 Impulse Withstand Voltage | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 4 Testing Of Enclosures Made Of Insulating Material | Is the panel builder’s responsibility. |
| Connection Type | With bolt connection |
| Electric Connection Type | Screw connection |
| Frame | NZM⅔ |
| Frequency Rating | 50 Hz / 60 Hz / 200 Hz / 400 Hz, DC (shunt release) |
| Minimum Command Time Max | 15 C26 |
| Minimum Command Time Max Uom | C26 |
| Minimum Command Time Min | 10 C26 |
| Minimum Command Time Min Uom | C26 |
| Number Of Contacts Change Over Contacts | 0.0000 |
| Number Of Contacts Normally Closed Contacts | 0.0000 |
| Number Of Contacts Normally Open Contacts | 0.0000 |
| Pick Up Power Consumption Shunt Release | 2.5 VA/W |
| Rated Control Supply Voltage | 208 - 250 V AC/DC |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Max | 250 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Min | 208 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Min Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Max | 250 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Min | 208 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Min Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Max | 250 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Min | 208 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Min Uom | VLT |
| Rated Control Voltage Relay Contacts | 250 V DC 208 V DC 208 V AC 250 V AC |
| Reaction Time | 20 C26 |
| Reaction Time Uom | C26 |
| Special Features | Switches are tripped by a voltage pulse or by the application of uninterrupted voltage. If the shunt trip is live, contact with the circuit breaker’s primary contacts is prevented when switched on. Shunt releases cannot be installed simultaneously with NZM…-XHIV… early-make auxiliary contact or NZM…-XU… undervoltage release. |
| Suitable For | Off-load switch |
| Terminal Capacity Solid Flexible Conductor | 18 - 14 AWG (1x) at shunt release 18 - 14 AWG (2x) at shunt release 0.75 mm² - 2.5 mm² (2x) at shunt release with ferrule 18 - 14 AWG (2x) for undervoltage releases, off-delayed 0.75 mm² - 2.5 mm² (1x) at shunt release with ferrule 0.75 mm² - 2.5 mm² (1x) for undervoltage releases, off-delayed with ferrule 0.75 mm² - 2.5 mm² (2x) for undervoltage releases, off-delayed with ferrule 18 - 14 AWG (1x) for undervoltage releases, off-delayed |
| Time On Duty Max | ∞ |
| Type | Accessory Shunt release |
| Undelayed Short Circuit Release Max | 0 AMP |
| Undelayed Short Circuit Release Max Uom | AMP |
| Undelayed Short Circuit Release Min | 0 AMP |
| Undelayed Short Circuit Release Min Uom | AMP |
| Used With | NZM3(-4), N(S)3(-4) NZM2(-4), N(S)2(-4) |
| Voltage Rating | 0.7 - 1.1 x Us |
| Voltage Rating At Ac X Us Max | 1.1000000238419 |
| Voltage Rating At Ac X Us Min | 0.69999998807907 |
| Voltage Rating Uom | VLT |
| Voltage Type | AC/DC |
Specifications
| SKU | CS5021055 |
|---|---|
| MPN | 259763 |
| UPC/EAN | 04015082597634 |




