Eaton 259648
SKU: CS5021052MPN: 259648UPC/EAN: 04015082596484
Eaton Moeller series NZM release






$533.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Moeller series NZM - Molded Case Circuit Breaker. Undervoltage release, 110-130VAC, +2early N/O, 2, /3, 20
Attributes
| 10 10 Temperature Rise | The panel builder is responsible for the temperature rise calculation. Eaton will provide heat dissipation data for the devices. |
| 10 11 Short Circuit Rating | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 12 Electromagnetic Compatibility | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 13 Mechanical Function | The device meets the requirements, provided the information in the instruction leaflet (IL) is observed. |
| 10 2 2 Corrosion Resistance | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 1 Verification Of Thermal Stability Of Enclosures | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 2 Verification Of Resistance Of Insulating Materials To Normal Heat | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 3 Resist Of Insul Mat To Abnormal Heat Fire By Internal Elect Effects | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 4 Resistance To Ultra Violet Uv Radiation | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 5 Lifting | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 6 Mechanical Impact | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 7 Inscriptions | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 3 Degree Of Protection Of Assemblies | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 4 Clearances And Creepage Distances | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 5 Protection Against Electric Shock | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 6 Incorporation Of Switching Devices And Components | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 7 Internal Electrical Circuits And Connections | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 8 Connections For External Conductors | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 2 Power Frequency Electric Strength | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 3 Impulse Withstand Voltage | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 4 Testing Of Enclosures Made Of Insulating Material | Is the panel builder’s responsibility. |
| Connection | Screw |
| Connection Type | Contacts 3.23 and 3.24 with separate 3 m connection cables |
| Drop Out Voltage Of Undervoltage Release Ac Dc Max | 0.7 x Us |
| Drop Out Voltage Of Undervoltage Release Ac Dc Min | 0.35 x Us |
| Electric Connection Type | Screw connection |
| Fitted With | Two separate early-make auxiliary contacts |
| Frame | NZM⅔ |
| Minimum Command Time Max | 15 C26 |
| Minimum Command Time Max Uom | C26 |
| Minimum Command Time Min | 10 C26 |
| Minimum Command Time Min Uom | C26 |
| Number Of Contacts Change Over Contacts | 0.0000 |
| Number Of Contacts Normally Closed Contacts | 0.0000 |
| Number Of Contacts Normally Open Contacts | 2.0000 |
| Pick Up Power Consumption At Ac Undervoltage Release | 1.5 D46 |
| Pick Up Power Consumption At Ac Undervoltage Release Uom | D46 |
| Pick Up Power Consumption At Dc Undervoltage Release | 0.8 WTT |
| Pick Up Power Consumption At Dc Undervoltage Release Uom | WTT |
| Power Consumption | 1.5 VA (sealing AC) 0.8 W (sealing DC) |
| Rated Control Supply Voltage | 110 - 130 V 50/60 Hz |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Max | 130 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Min | 110 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 50 Hz Min Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Max | 130 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Min | 110 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Ac 60 Hz Min Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Max | 0 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Max Uom | VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Min | 0 VLT |
| Rated Control Supply Voltage Us At Dc Min Uom | VLT |
| Rated Control Voltage Relay Contacts | 110 V AC 130 V AC |
| Reaction Time | 19 C26 |
| Reaction Time Uom | C26 |
| Special Features | Undervoltage release with 2 early-make auxiliary contacts, e.g., for early-make connection of undervoltage release in main switch applications, as well as for interlock and load shedding circuits. For use with emergency-stop devices in connection with an emergency-stop button. When the under-voltage trip is switched off, accidental contact with the circuit breaker’s primary contacts is prevented when switched on. Early make of auxiliary contacts on switching on and off (manual operation): approx. 20 ms Cannot be used in conjunction with NZM…-XR… remote operator. Undervoltage releases cannot be installed simultaneously with NZM…-XHIV… early-make auxiliary contact or NZM…-XA… shunt release. |
| Suitable For | Off-load switch |
| Terminal Capacity Solid Flexible Conductor | 18 - 14 AWG (1x) for undervoltage releases, off-delayed 0.75 mm² - 2.5 mm² (2x) at shunt release with ferrule 18 - 14 AWG (2x) at shunt release 18 - 14 AWG (2x) for undervoltage releases, off-delayed 0.75 mm² - 2.5 mm² (2x) for undervoltage releases, off-delayed with ferrule 18 - 14 AWG (1x) at shunt release 0.75 mm² - 2.5 mm² (1x) at shunt release with ferrule 0.75 mm² - 2.5 mm² (1x) for undervoltage releases, off-delayed with ferrule |
| Type | Accessory Undervoltage release with early-make auxiliary contact |
| Undelayed Short Circuit Release Max | 0 AMP |
| Undelayed Short Circuit Release Max Uom | AMP |
| Undelayed Short Circuit Release Min | 0 AMP |
| Undelayed Short Circuit Release Min Uom | AMP |
| Used With | NZM3(-4), N(S)3(-4) NZM2(-4), N(S)2(-4) |
| Voltage Tolerance Max | 1.1000000238419 |
| Voltage Tolerance Min | 0.85000002384186 |
| Voltage Type | AC |
Specifications
| SKU | CS5021052 |
|---|---|
| MPN | 259648 |
| UPC/EAN | 04015082596484 |




