Eaton 25MCSR2313M
SKU: CS5020872MPN: 25MCSR2313MAlternate Part #: A3-1000EMUPC/EAN: 786685879215
Eaton LV AutoVAR 300 capacitor bank




$18,080.18
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Wall-mounted switched capacitor bank, Low voltage application, 25 kVAR, 240V, 60A, Three-phase, 60 Hz, Molded case circuit breaker
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 25 KVR |
| Modification | Molded case circuit breaker |
| Phase | Three-phase |
| Type | Low voltage application |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5020872 |
|---|---|
| MPN | 25MCSR2313M |
| Alternate Part # | A3-1000EM |
| UPC/EAN | 786685879215 |
