Eaton 1450E-8537
SKU: CS5019167MPN: 1450E-8537UPC/EAN: 782116111169
Eaton Enhanced 50 photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Enhanced 50 Series Photoelectric Sensor, dist. 30 Ft., 250 mA max DC, NPN and PNP Open Collector, 250 mA at 40 Vdc, 4 Pin M12 Pigtail Connector, 10-40 Vdc input, short circuit/overload, Polarized Retroreflective, 0.5 Ft.
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin M12 pigtail connector |
| Contact Configuration | NPN and PNP open collector |
| Contact Rating | 250 mA at 40 Vdc |
| Enclosure Material | Fiberglass reinforced plastic |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Input Voltage | 10-40 Vdc |
| Led Indicator | Marginal gain: red Output status: green Power on: yellow |
| Maximum Dc Current | 250 mA |
| Operating Mode | Non polarized retroreflective |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Reverse polarity and short circuit protected |
| Sensor Type | Retroreflective |
| Switch Type | Photoelectric |
| Time Delay | Yes |
Specifications
| SKU | CS5019167 |
|---|---|
| MPN | 1450E-8537 |
| UPC/EAN | 782116111169 |




