Eaton 1356R-6503
SKU: CS5018982MPN: 1356R-6503UPC/EAN: 782114106921
Eaton 55 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton 55 Series Photoelectric Sensor, Photoelectric, Right Angle, Sensor distance 24 In., 3A max AC, 3A max DC, SPDT Form C Relay, 3A AC/DC at 120 Vac/30 Vdc, 5 Pin Mini Connector, 20–264 Vac 50/60 Hz or 15–30 Vdc (NPN) input
Attributes
| Connection | 5-pin mini connector |
| Contact Configuration | SPDT form C relay |
| Contact Rating | 3A AC/DC at 120 Vac / 30 Vdc |
| Enclosure Material | Body: noryl Lens: nylon |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-264 Vac at 50/60 Hz, 15-30 Vdc (NPN) |
| Led Indicator | Output status: red |
| Maximum Ac Current | 3 A |
| Maximum Dc Current | 3 A |
| Operating Mode | Diffuse reflective |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -40 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Switch Type | Photoelectric |
Specifications
| SKU | CS5018982 |
|---|---|
| MPN | 1356R-6503 |
| UPC/EAN | 782114106921 |





