Eaton 1100TPHSR631W
SKU: CS5018334MPN: 1100TPHSR631WUPC/EAN: 786685992563
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




Contact us for pricing and availability
Product Details
AUTOVAR 600 Switched Capacitor Bank, 1058A, 1100 kVAR, 11 x 100 step, 600V rating, 60 Hz, Three-phase, Heavy-duty capacitor cells, Floor-mount, KK sized NEMA 3R enclosure, Fused, Low voltage applications
Attributes
| Amperage Rating | 1058A |
| Application | Low voltage |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Size | KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 1100 kVAR |
| Mounting | Floor |
| Options | Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 11 x 100 kVAR |
| Type | Switched Capacitor Bank |
| Used With | AUTOVAR 600 |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5018334 |
|---|---|
| MPN | 1100TPHSR631W |
| UPC/EAN | 786685992563 |
