Eaton 1100THFSR432MWY
SKU: CS5018313MPN: 1100THFSR432MWYAlternate Part #: AF-2014MWYUPC/EAN: 786689281977
Eaton LV AutoVAR filter




$146,739.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR Filter, Automatic Capacitor Banks, 4.2 Detuned Reactors, 480V, 1100 kVAR, Floor-mounted, 11 x 100, KK+KK Frame, NEMA 3R, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 1320A |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK + KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 1100 kVAR |
| Step X Kvar | 11 x 100 kVAR |
| Tuning | 4.2H |
| Type | AUTOVAR Filter |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5018313 |
|---|---|
| MPN | 1100THFSR432MWY |
| Alternate Part # | AF-2014MWY |
| UPC/EAN | 786689281977 |
