Eaton 1000THFSR432MY
SKU: CS5014120MPN: 1000THFSR432MYAlternate Part #: AF-2013MYUPC/EAN: 786689281892
Eaton LV AutoVAR filter




$127,208.31
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AUTOVAR Filter, Automatic Capacitor Banks, 4.2 Detuned Reactors, 480V, 1000 kVAR, Floor-mounted, 10 x 100, KK+KK Frame, NEMA 1, Main Breaker
Attributes
| Accessories | molded-case circuit breaker rated 65 kAIC |
| Amperage Rating | 1200A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated carbon steel |
| Enclosure Size | KK + KK |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Product Category | Switched Capacitor Banks |
| Rating | 1000 kVAR |
| Step X Kvar | 10 x 100 kVAR |
| Tuning | 4.2H |
| Type | AUTOVAR Filter |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS5014120 |
|---|---|
| MPN | 1000THFSR432MY |
| Alternate Part # | AF-2013MY |
| UPC/EAN | 786689281892 |
